znajdzEksperta.pl
09.01.2024

Własne M - marzenie na wyciągnięcie ręki?

Poradnik kredytu hipotecznego

Krok w dorosłe życie, spełnienie marzeń o własnym kącie, a może inwestycja na przyszłość? Kredyt hipoteczny otwiera wiele drzwi, ale wiąże się też z wieloma wyzwaniami. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jego temat.

 

Kto może liczyć na kredyt hipoteczny?

Podstawowym warunkiem, aby otrzymać kredyt hipoteczny, jest zdolność kredytowa, czyli udokumentowana możliwość spłaty zobowiązania. Bank oceni ją na podstawie Twoich dochodów, wydatków, historii spłaty wcześniejszych zobowiązań, a także wieku i sytuacji rodzinnej. Ważny jest również wkład własny, który najczęściej musi stanowić minimum 10% wartości nieruchomości. 

 

Zanim złożysz wniosek:

 

 

 

 

Elementy składowe kredytu hipotecznego:

  1. kwota kredytu - maksymalna kwota, jaką możesz pożyczyć, zależy od Twojej zdolności kredytowej i wartości nieruchomości,
  2. oprocentowanie - to koszt pożyczenia pieniędzy, oprocentowanie kredytu hipotecznego może być stałe lub zmienne,
  3. marża - dodatkowy koszt ustalany przez bank,
  4. prowizja - opłata za udzielenie kredytu,
  5. WIBOR - stawka referencyjna, która wpływa na wysokość oprocentowania zmiennego,
  6. okres spłaty - czas, w którym będziesz spłacać kredyt,
  7. rata - miesięczna płatność, na którą składają się kapitał i odsetki.

 

Oprocentowanie stałe a zmienne:

 

 

Przykładowe dodatkowe opłaty:

  1. ubezpieczenie nieruchomości,
  2. ubezpieczenie na życie,
  3. opłata za wycenę nieruchomości.

 

Podsumowując - kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie na długie lata. Zanim go zaciągniesz, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową, porównaj oferty różnych banków i wybierz tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Pamiętaj, że oprócz raty będziesz musiał ponieść także dodatkowe opłaty. Jeśli masz pytania związane z kredytem hipotecznym, warto umówić się na spotkanie z ekspertem kredytowym. Takie spotkanie nie wiąże się z żadnymi kosztami, a pozwoli Ci rozwiać wątpliwości związane z kredytem hipotecznym czy na przykład poznać Twoją zdolność kredytową.

 

Artykuł ten stanowi jedynie ogólny zarys zagadnienia. Zachęcamy do dalszej edukacji w tym temacie, aby świadomie podjąć decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego.

Autor: Konrad Pawlak